Kostka, która posiada gładką strukturę jest odporniejsza na wszelkie zabrudzenia.

Kostka brukowa to popularny a także znakomity surowiec budowlany, za pomocą którego upiększymy a także utwardzimy przykładowo ziemię wokół grobu czy też podjazd do garażu.

 

Ukladanie kostki brukowej Warszawa nie jest czynnością skomplikowaną i mamy możliwość wykonać ją samodzielnie. Trzeba jednakże pamiętać o kolejności etapów. Wyróżniamy jedenaście. Po pierwsze powinniśmy wiedzieć, iż zarówno kształt, jak i fakturę kostki brukowej należy odpowiednio dopasować do tego jak będzie eksploatowana nawierzchnia. Kostka, która ma gładką powierzchnię jest odporniejsza na różne zabrudzenia. Natomiast kostka brukowa o chropowatej powierzchni wymaga od nas impregnacji (procesu , który zabezpiecza kostkę przed m.in. działaniem wilgoci). A jak wiele materiału będzie wam potrzebne? Tego typu rzeczy ustalimy na podstawie odpowiednich pomiarów w terenie albo też, używając gotowego projektu.

 

Następnym etapem jest przygotowanie specjalnych narzędzi do pracy. Jeżeli mamy do czynienia z małą nawierzchnią, to wystarczy szpadel, grabie, taczki a także ręczni ubijak. Do tego paliki, sznur no i poziomica. W innym przypadku, wymagany będzie mocniejszy sprzęt, jak np. spycharko-ładowarka. Potem wytyczamy powierzchnię – ustalamy łączną długość krawędzi oraz wymiary. Później wyznaczamy tzw. łuk, czyli określamy środek okręgu stycznego do prostych jej odcinków. Po wyznaczeniu łuku bierzemy się za korytowanie. Usuwamy na głębokość maksimum dwudziestu cm, warstwy ziemi wzdłuż dokładnie określonej, planowanej ścieżki. W momencie kiedy już się z tym uporamy, musimy zająć się krawężnikami, ponieważ zapobiegają one m.in. rozjeżdżaniu się kostki brukowej na boki. Stosujemy do tego gotowe fragmenty płytowe. Siódmym z kolei etapem jest wykonanie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka musi być jego grubość? Zależy ona od obciążenia, a także od typu gruntu. To jeszcze nie koniec. Następnym krokiem jest wykonanie tak zwanej warstwy podkładowej (jest to warstwa piasku, który jest pomieszany z cementem), a następnie wyrównanie utworzonej warstwy za pomocą stosownego szablonu. Przedostatnim etapem jest wykładanie kostki poprzecznymi rzędami. Końcowym krokiem będzie zagęszczenie z użyciem wibratora płytowego a także posypka z piasku (, której celem jest wypełnienie szpar a także zaklinowanie kostki).

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *