Badania termowizyjne maszyn


Wszystkie maszyny pracujące w przemyśle narażone są na utratę ciepła oraz wnikanie wilgoci, z czym mogą się bardzo poważne awarie sprzętu wpływające z kolei na niepotrzebne przestoje w produkcji. Dlatego tak istotne jest posiadanie odpowiednich narzędzie do śledzenia tego rodzaju procesów i reagowanie na wszelkie nieprawidłowości na czas.

Stałej kontroli ciepła służą badania termowizyjne maszyn, przeprowadzane cyklicznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami bezpieczeństwa pracy. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne kamery termowizyjne, które pozwalają w ciągu kilku zaledwie sekund wykrywać utratę ciepła i wnikanie wilgoci. Pomiary dokonuje się w tym wypadku w bezpiecznej odległości od maszyny, a kamera tworzy łatwe do interpretacji projekcje obrazowe. Wykorzystując działanie fal podczerwonych, aparaty tego rodzaju mogą mierzyć sygnaturę termiczną obszaru tak małego jak skrzynka elektryczna, jak i całej maszyny produkcyjnej. Dane te są przekształcane w obraz wizualny, który w odpowiednich miejscach barwi ciepło, dzięki czemu można szybko i łatwo zidentyfikować wszelkie odchylenia termiczne.

Powstałe termografy ujawniają spektrum sygnatur cieplnych, których nie widać oczywiście gołym okiem, co czyni je nieocenionymi przy wykrywaniu ukrytych problemów z termiką maszyny. Należy przy tym pamiętać, że kamery termowizyjne nie mierzą temperatury, mierzą za to wypromieniowaną energię cieplną, z której uzyskuje się temperaturę w oparciu o ilość wykrytej energii. Cyklicznie wykonywane badania termowizyjne maszyn w danym zakładzie pracy pozwalają zniwelować w znaczący sposób wydatki ponoszone na konieczne naprawy. Lepiej przeprowadzić takie badanie, niż wydawać grube tysiące na naprawienie ewentualnych awarii. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy szuka się oszczędności w każdej dziedzinie życia, takie profilaktyczne kontrole stają się koniecznością. Warto tutaj dodać, że coraz częściej obowiązek przeprowadzenia badania termowizyjnego maszyn znajduje się w umowach z ubezpieczycielami.

Odwiedź nas na: term-os.pl