Leczenie zębów w ciąży


Każda kobieta ciężarna powinna dbać o swoje uzębienie. Rozwijająca się próchnica może powodować przedostawanie się bakterii do krwiobiegu, co może stanowić zagrożenie dla płodu. Z tego powodu tak wiele mówi się o konieczności leczenia zębów na wczesnym etapie ciąży lub nawet podczas planowania poczęcia.

Leczenie zębów w ciąży
Leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne na każdym etapie, chociaż zaleca się je wykonywać w II trymestrze ciąży. Każdorazowo należy poinformować dentystę o ciąży – dzięki temu stomatolog dobiera odpowiednie metody leczenia i znieczulenie, które jest w pełni bezpieczne. Podczas ciąży najczęściej wykonuje się ściąganie kamienia nazębnego, leczenie ubytków, ale również leczenie kanałowe czy nawet ekstrakcję zębów. Warto podkreślić, że kobiety ciężarne i w okresie połogu mają szerszy dostęp do refundowanych usług stomatologicznych.

Na co może liczyć ciężarna?
Warto podkreślić, że każdy dentysta może wykonać więcej refundowanych zabiegów dla kobiety ciężarnej. W okresie trwania ciąży NFZ zwraca koszty dwukrotnego ściągania kamienia nazębnego, badanie kontrolne częściej niż raz na kwartał czy leczenia kanałowego. W czasie ciąży warto również skorzystać z lakierowania zębów.

Zobacz: stomatologia poznań.